Stomatologia

5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej

Informacja prasowa Warszawa, 9 października 2018 r. 5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej Od małego jesteśmy uczeni, że należy dbać o zęby – myć

Informacja prasowa
Warszawa, 9 października 2018 r.

5 popularnych błędów w pielęgnacji jamy ustnej

Od małego jesteśmy uczeni, że należy dbać o zęby – myć je po każdym posiłku oraz regularnie odwiedzać dentystę. Czy to wystarczy? Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem warto sprawdzić, czy nie popełniamy błędów podczas jego pielęgnacji. O to te, które zdarzają się nam najczęściej.

Wybieramy niewłaściwą pastę do zębów
Powszechnym błędem popełnianym w ramach pielęgnacji jamy ustnej jest stosowanie nieodpowiedniej pasty do zębów. Często nadużywamy też past wybielających, nie wiedząc, że ich ciągłe stosowanie może nam zaszkodzić.

„Zdarza się, że pacjenci stosują nieodpowiednią do swoich zębów pastę. Popularnym błędem jest stosowanie pasty o dużych parametrach ściernych, przeznaczonej np. dla palaczy, czy pasty wybielającej. Nadużywanie tych produktów może prowadzić do erozji szkliwa, a także łatwiejszego przyswajania przez zęby barwinków z produktów spożywczych” – komentuje stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.

Zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę
Często zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę do zębów myśląc, że pomoże nam to dokładniej umyć zęby. Jest to popularny błąd, który może powodować podrażnienia dziąseł (np. krwawienie) oraz doprowadzać do uszkodzeń szkliwa.

Myjemy zęby po każdym posiłku
Już jako dziecko słyszeliśmy, jak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Jednak są przypadki, kiedy nie powinniśmy tego robić, lub warto, abyśmy odczekali pewien czas.
„Pamiętajmy, że jeśli myjemy zęby po każdym posiłku, to nie powinniśmy tego robić od razu po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu soku owocowego np. z cytrusów, a także po spożyciu alkoholu. Może doprowadzić to do erozji szkliwa i ubytków. Po takim posiłku powinno odczekać się ok. 20- 30 minut, a bezpośrednio po nim można przepłukać usta wodą” – radzi stomatolog Magdalena Szela-Słowik.

A to już wiesz?  Dentofobia – czy paniczny strach przed dentystą da się opanować?

Zbyt krótko myjemy zęby
Często przez pośpiech nasza poranna toaleta nie trwa dłużej niż kilka minut. Z tego czasu na zęby poświęcamy niewiele ponad minutę, co niestety jest błędem. Na ich mycie należy zarezerwować co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać, oraz aby oczyścić dokładnie powierzchnię każdego zęba.

Uważamy, że samo szczotkowanie zębów wystarczy
„Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego. Jednym z często popełnianych błędów jest nieużywanie nici dentystycznej. Samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Użycie nici pozwoli na zminimalizowanie ryzyka powstania próchnicy na powierzchniach, gdzie zęby się stykają” – radzi stomatolog Magdalena Szela-Słowik, ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”.
Jeśli popełniamy niektóre z powyższych błędów, to warto wprowadzić kilka zmian do naszych pielęgnacyjnych nawyków. Zagwarantuje nam to piękny i zdrowy uśmiech na długie lata.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy