Wiadomości branżowe

Bezpłatne badania laryngologiczne dla mieszkańców Lublina w najbliższy weekend

Od piątku do niedzieli mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych w ramach XII edycji ogólnopolskiej kampanii ?Zdrowe Zatoki?. Mobilny Gabinet Zdrowych Zatok będzie czekał na wszystkich chętnych w centrum handlowym Lublin Plaza przy ulicy Lipowej 13.

Bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania nowoczesną metodą termowizyjną dla wszystkich zainteresowanych odbędą się w weekend 29 listopada ? 1 grudnia w centrum handlowym Lublin Plaza. Gabinet będzie czynny w piątek: 12:00 ? 21:00, w sobotę: 10:00 ? 21:00 oraz w niedzielę: 10:00 ? 19:00.

OBJAWY, KTÓRYCH NIE NALEŻY BAGATELIZOWAĆ

W tegorocznej edycji szczególny nacisk zostanie położony na edukację związaną z umiejętnym rozpoznawaniem pierwszych objawów, które mogą świadczyć o zapaleniu zatok, jak np. katar, zatkany nos, ból w okolicy zatok przynosowych czy utrata węchu. Dolegliwości te, nieleczone lub bagatelizowane mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Wiedza na temat pierwszych symptomów zapalenia zatok jest, więc niezwykle ważna. Pozwala ona na szybkie rozpoznanie choroby, rozpoczęcie leczenia i co najważniejsze uniknięcie niebezpiecznych komplikacjizwiązanych z przejściem procesu zapalnego do tkanek okolicznych.

? Badania, na które już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina to wyjątkowa okazja do skorzystania z fachowych konsultacji ? mówi Katarzyna Pietrzak, z USP Zdrowie ? W ramach wizyty w Mobilnym Gabinecie Zdrowych Zatok oferujemy Państwu nie tylko bezpłatną konsultację ze specjalistą laryngologiem czy unikatową możliwość badania nowoczesną kamerą termowizyjną, ale także w razie wykrycia niepokojących zmian, skierowanie na dalsze bezpłatne konsultacje.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Aby wyniki były dokładne, przed badaniem w ramach Gabinetu Zdrowych Zatok należy:

  • Zdjąć ubranie wierzchnie, a także czapkę i szalik
  • Zaadaptować się do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiono gabinet
  • Przed badaniem nie należy dotykać twarzy (ręce zazwyczaj są chłodniejsze i mogą ochłodzić skórę twarzy).

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

  • Pacjent wypełnia ankietę informacyjną dla lekarza
  • Specjalista wykonuje zdjęcie termowizyjne. Komputerowy system analizy obrazów pozwala na przedstawienie wyników badania w formie tekstowej lub graficznej. Badanie termowizyjne jest bezbolesne oraz nieinwazyjne (przebiega bezdotykowo) i polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo. Badanie termowizyjne jest badaniem pomocniczym i nie zastąpi innych badań obrazowych, jednak z uwagi na szybkość wykonania
    i nieinwazyjny charakter może być wykorzystywane jako badanie przesiewowe.
  • Następnie, w ramach Gabinetu Zdrowe Zatoki pacjent jest kierowany na konsultacje z lekarzem specjalistą, który interpretuje zdjęcie i stawia diagnozę. Dodatkowym elementem diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu. Badanie polega na identyfikacji różnych substancji zapachowych i może być wykorzystywane w diagnostyce i ocenie terapii ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Źródło Zdrowe Zatoki. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy