Wzrok

Bieganie bez ograniczeń wzrokowych

Informacja prasowa Warszawa, 17.12.2018 r. Bieganie bez ograniczeń wzrokowych Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich oczu? Sport, siłownia, poranny czy wieczorny jogging w obecnych czasach na

Informacja prasowa
Warszawa, 17.12.2018 r.

Bieganie bez ograniczeń wzrokowych
Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich oczu?

Sport, siłownia, poranny czy wieczorny jogging w obecnych czasach na stałe wpisały się w nasz codzienny plan dnia. Żyjemy szybciej, intensywniej, chcemy osiągnąć więcej. Mamy coraz większe wymagania, w tym wymagania wzrokowe. Żyjemy również w czasach epidemii krótkowzroczności – wady wzroku, która nieskorygowana nie pozwala nam widzieć wyraźnie z daleka.

Co do zasady, każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien zostać przebadany przez okulistę i optometrystę. Perfekcyjne pomiary narządu wzroku i prawidłowa korekcja wad wzroku, uwzględniające widzenie przestrzenne, nie tylko poprawiają komfort życia i zapewniają precyzyjną ostrość wzroku oraz pozwalają na pełne korzystanie z najważniejszego zmysłu, ale są też kluczowym elementem chroniącym przed kontuzjami, które niestety zdarzają się w każdym sporcie.

Osoby aktywne fizycznie mogą wybrać okulary sportowe lub nowoczesne jednodniowe soczewki kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem są również zabiegi chirurgii refrakcyjnej. Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku w ciągu kilkuminutowej procedury, poprzez modelowanie rogówki zgodnie z indywidualnie dobraną procedurą laserową, pozwalają zniwelować większość wad wzroku.

Jak zadbać o bezpieczeństwo oczu podczas biegania?
Podstawą dobrostanu i harmonii na powierzchni oka jest prawidłowy skład filmu łzowego, czyli naszych łez. Łzy są zbudowane z frakcji mucynowo-wodnej oraz lipidowej, ich prawidłowy skład wpływa nie tylko na komfort, ale także na dobrą i stabilną ostrość wzroku. – To między innymi przez zaburzenia w składzie filmu łzowego, w trakcie biegania jedne oczy łzawią podczas wietrznej pogody, inne odczuwają dyskomfort i suchość. Każdy z nas, nie tylko osoby aktywne fizycznie, powinien stosować zarówno higienę brzegów powiek oraz indywidualnie dobrane krople nawilżające bez konserwantów – mówi dr Piotr Wożniak, lekarz okulista z Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Ochrona oczu w trakcie biegania zależy w głównej mierze od warunków pogodowych. Biegając w deszczu, należy stosować okulary ochronne (można w nich również wstawić szkła korekcyjne) z powłoką chroniącą przeciw zaparowaniu. W mgliste dni dobrym rozwiązaniem są szkła z filtrem typu „anty-fog”. W dni słoneczne, nie tylko latem, ale także zimą, niezbędne są te posiadające filtry UV czy filtr polaryzacyjny (eliminujący odbicia od powierzchni płaskich) okulary przeciwsłoneczne. Czapka z daszkiem również dodatkowo poprawi nasz komfort podczas biegania. – Zaawansowane technologie pozwalają na optymalne dopasowanie konstrukcji soczewek do opraw o wysokiej krzywiźnie bazowej, uwzględniając indywidualne parametry pacjenta, dzięki czemu uzyskujemy nieskazitelny obraz w soczewkach jednoogniskowych i progresywnych oraz naturalne widzenie podczas uprawiania sportu i zajęć rekreacyjnych. W celu zoptymalizowania soczewek do opraw sportowych, stosuje się nowoczesną kompensację pryzmatyczną – dodaje dr Woźniak.

A to już wiesz?  Jaskra. Międzynarodowy Tydzień Jaskry od 10 do 16 marca na całym świecie

Chirurgia refrakcyjna a okulary
Każda forma korekcji wady wzroku ma swoje codzienne pozytywne implikacje. Niewątpliwą zaletą okularów jest ich nowoczesny design i precyzyjna optyka. – Mogą one jednak ograniczać pole widzenia i nie spełniać naszych wymagań wzrokowych, szczególnie podczas dynamicznych aktywności fizycznych. Zaletą soczewek kontaktowych jest to, iż nie parują oraz pozwalają „ukryć wadę wzroku”, ale ich użytkowanie w sportach wodnych czy pod prysznicem w siłowni nie jest wskazane, ponieważ może prowadzić do powikłań, w tym m.in. groźnych zapaleń rogówki – podsumowuje dr Woźniak. Największą zaletą zabiegu chirurgii refrakcyjnej jest to, że oferuje nam życie bez okularów i soczewek kontaktowych. Krótki zabieg laserowy pozwala zapomnieć o wadzie wzroku, zapewniając bardzo dobrą ostrość wzroku w każdych warunkach.

***
Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka tworzy doświadczony i wykwalifikowany zespół 60. specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12 pracowni, 2 sale zabiegowe oraz 50 urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.

Dyrektor Medyczną i Naukową Centrum Okulistycznego Świat Oka jest dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent konferencji krajowych i międzynarodowych. W dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji oraz udział w licznych badaniach i grantach.

Więcej informacji:

Strona główna


https://www.facebook.com/SwiatOkaCentrumOkulistyczne/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy