Wiadomości branżowe

Jest lista gmin do konsultacji społecznych w ramach konkursu PZU Trasy Zdrowia

Komisja konkursowa projektu PZU Trasy Zdrowia spośród 154 projektów wybrała 35 gmin, w których odbędą się konsultacje społeczne. 30 najlepszych gmin do końca września wybuduje trasy zdrowia. Zainteresowanie projektem PZU Trasy Zdrowia było bardzo duże. Wnioski spływały z całej Polski. Zgodnie z regulaminem, przy ocenie wniosków brane były pod uwagę między

Komisja konkursowa projektu PZU Trasy Zdrowia spośród 154 projektów wybrała 35 gmin, w których odbędą się konsultacje społeczne. 30 najlepszych gmin do końca września wybuduje trasy zdrowia. Zainteresowanie projektem PZU Trasy Zdrowia było bardzo duże. Wnioski spływały z całej Polski.

Zgodnie z regulaminem, przy ocenie wniosków brane były pod uwagę między innymi: lokalizacja trasy, zaangażowanie mieszkańców w lokalne działania, różnorodność planowanych form aktywności na trasie, promocja trasy, innowacyjne podejście do aktywności fizycznej oraz konkretne uzasadnienie potrzeby realizacji projektu.

Na tej podstawie Komisja Konkursowa wybrała 35 gmin, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. W tych lokalizacjach zostanie przeprowadzona seria warsztatów konsultacyjnych. Pierwsze warsztaty odbędą się już w drugiej połowie maja, a cały ten etap projektu potrwa do końca czerwca.  

– Przy wsparciu grupy ekspertów ? specjalistów od architektury krajobrazu, aktywności fizycznej i animacji ? powstanie trzymiesięczny plan wykorzystania trasy, który będzie nie tylko wskazywał kierunek działania, ale też pomoże w aktywizacji społeczności lokalnej. Zawarte zostaną w nim wszystkie obszary istotne dla danej lokalizacji ? zarówno jeśli chodzi o zaangażowanie konkretnych grup społecznych, jak i formy aktywności realizowane na danej trasie, dostosowane do potrzeb mieszkańców ? mówi Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU, która prowadzi projekt.

Aby PZU Trasa Zdrowia jak najbardziej odpowiadała potrzebom społeczności lokalnej, do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń, klubów sportowych, a także bibliotek, szkół czy ośrodków sportu i kultury. Warsztaty poprowadzą moderatorzy, którzy będą dbali o odpowiedni rytm spotkań oraz wypracowanie wspólnych decyzji grupy. Poza trybem warsztatowym, każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się na temat poruszanych kwestii poprzez otwarte konsultacje i lokalne media.

Na podstawie oceny procesu konsultacji, z grupy 35 gmin zostanie wybranych 30 lokalizacji, w których w okresie od połowy lipca do końca września powstaną PZU Trasy Zdrowia. Następnie na każdej z tras zrealizowany zostanie trzymiesięczny plan działania, wieńczący proces realizacji projektu PZU Trasy Zdrowia.

O programie PZU Trasy Zdrowia

W ramach pierwszej edycji programu powstanie 30 PZU Tras Zdrowia na terenie całej Polski. Do udziału w programie zaproszone zostały lokalne samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne oraz nieformalne grupy lokalne. Zwycięskie gminy otrzymają wyposażenie tras biegowych i dofinansowanie na działania animacyjne oraz wypożyczalnię sprzętu sportowego. Trasy powstaną w gminach, które zgłoszą najlepsze projekty. Z PZU Tras Zdrowia skorzystają aktywni sportowcy oraz ci, którzy chcą rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną. Trasy będą miejscami otwartymi również na inne formy ruchu i będą stanowić strefę treningów, zajęć, relaksu i integracji społeczności lokalnej.

PZU Trasy Zdrowia utworzone zostaną w miejscach, w których można odetchnąć świeżym i czystym powietrzem. Zagospodarowane zostaną lasy, łąki, pola. Udział w programie ma na celu zaktywizowanie społeczności małych gmin, które pomimo sprzyjających okoliczności przyrody, rzadziej uprawiają sport, niż mieszkańcy dużych miast.

Trasy będą miały długość od 2 do 3 km, a ich stopień trudności zróżnicowany i przygotowany z myślą o osobach w każdym wieku. Na trasie biegacze znajdą uniwersalny zestaw instalacji treningowych do ćwiczeń o różnym stopniu trudności. Poza stworzeniem warunków do uprawiania sportu biegaczom, gminy zgłaszając projekt mogą zaproponować na trasie również inne atrakcje dla całych rodzin.

Pełna lista gmin zakwalifikowanych do kolejnego etapu znajduje się pod adresem: http://pzutrasyzdrowia.pl/aktualnosc/6/te_gminy_przeszly_do_kolejnego_etapu_

Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.pzutrasyzdrowia.pl.

Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy