Choroby

Stopy diabetyka – jak właściwie o nie dbać?

Informacja prasowa 6 marca 2017 r. Stopy diabetyka – jak właściwie o nie dbać? Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi.

Informacja prasowa
6 marca 2017 r.

Stopy diabetyka – jak właściwie o nie dbać?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jednym z jej powikłań jest tak zwana stopa cukrzycowa. Objawem tego schorzenia jest dysfunkcja w odczuwaniu bólu czy temperatury. Może to być przyczyną pojawiania się otarć i ran, które u cukrzyków goją się znacznie trudniej. Dodatkowo, zaburzenia krążenia mogą wywołać niewystarczające ukrwienie stopy, co w konsekwencji często doprowadza do martwicy, a nawet amputacji. Z tego powodu niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp osób chorych na cukrzycę. Marka Gehwol podpowiada, jak właściwie o nie zadbać.

Stopa cukrzycowa może pojawić się w każdym typie cukrzycy i występuje nawet u kilkunastu procent diabetyków. Z tego powodu wymagana jest wzmożona obserwacja stóp oraz specjalne produkty do jej pielęgnacji. Diabetyk powinien być pod stałą kontrolą lekarza oraz podologa. Wybierając się do gabinetu po raz pierwszy, powinno się uprzedzić kosmetyczkę o chorobie. Co więcej, należy uważać na temperaturę wody, w której myjemy stopy oraz nie stosować kosmetyków rozgrzewających. Każde obtarcie czy odcisk, powinien być konsultowany z lekarzem. Zaniedbania u cukrzyków mogą mieć przykre konsekwencje.

Właściwa pielęgnacja
Każdy diabetyk powinien ze szczególnością dbać o skórę stóp oraz o paznokcie. Wybierając odpowiednie kosmetyki należy szukać na nich informacji, że są wskazane dla cukrzyków. Warto zaopatrzyć się w preparat, który będzie odpowiedni do codziennej pielęgnacji. Chłodzące kremy sprawdzą się w tej roli doskonale. Dzięki zawartości mięty pieprzowej uczucie zmęczenia i pieczenia zostanie zlikwidowane. Dodatkowo krem odświeży stopy i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, grzybicy oraz świądu skóry.

Jeśli przy okazji cukrzycy pojawia się również problem wysuszonej i zrogowaciałej skóry, należy wybrać odpowiedni kosmetyk – zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do pęknięć naskórka. Kremy, które w swoim składzie zawierają wysokiej jakości tłuszcze oraz pantenol przyniosą natychmiastową ulgę pękniętej i zaczerwienionej skórze – mówi dr Mirosława Gałęcka, ekspert firmy Miralex, dystrybutora produktów Gehwol.

A to już wiesz?  Krosty, wypryski i choroby skóry, czy jesteśmy wobec nich bezradni? Jak im zapobiegać?

Przy pielęgnacji paznokci należy z kolei pamiętać, aby nie były one za długie, ani też zbyt krótko obcinane. Odpowiedni dla nich może okazać się specjalny sztyft. Kosmetyk zawierający witaminę E i clotrimazol zapewni ochronę przeciwgrzybiczną oraz wzmocni i zregeneruje kruchą i łamliwą płytkę.

Codzienna kontrola stóp
Bardzo ważna w przypadku diabetyków jest częsta kontrola stanu zdrowia stóp. Powinny być sprawdzane szczególnie w przestrzeniach między palcowych.
Jakiekolwiek zmiany (zaczerwienienie, opuchnięcie, uszkodzenia czy stwardnienia naskórka) powinno się natychmiast konsultować z lekarzem. Należy też pamiętać o codziennym myciu stóp. Niewskazane jest ich długie moczenie, szczególnie w gorącej wodzie. Stopy powinny być delikatnie, ale dokładnie osuszane ręcznikiem, a nie wycierane – mówi dr Mirosława Gałęcka, ekspert firmy Miralex, dystrybutora produktów Gehwol.

Wysiłek fizyczny
W przypadku cukrzyków bardzo ważne są również ćwiczenia i spacery. Pobudzą krążenie krwi i pozwolą zapobiec wielu uciążliwym objawom. Należy także pamiętać o odpowiedniej, zaleconej przez lekarza diecie. Stosowanie się do wszystkich wskazań pozwoli uniknąć wielu komplikacji związanych z chorobą.

Do pielęgnacji stóp diabetyka polecane są profesjonalne produkty marki Gehwol. W szczególności zalecanymi kosmetykami są:

1. Sztyft do pielęgnacji skórek i paznokci Gehwol, cena ok. 35 zł/ 3 ml
2. Maść do zrogowaciałej, popękanej, wysuszonej i szorstkiej skóry Gehwol, cena ok. 30 zł/ 75 ml
3. Balsam chłodzący do stóp Gehwol, cena ok. 25 zł/ 75 ml

Więcej informacji na temat marki Gehwol, znaleźć można na stronie www.gehwol.pl

Dodatkowe informacje:
Gehwol to profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji stóp i nóg, które produkowane są przez niemiecką firmę Eduard Gerlach GmbH. Produkty marki znane są na całym świecie. W Polsce jej wyłącznym dystrybutorem od 2003 roku jest firma Miralex Sp. z o.o.
Produkty Gehwol dostępne są wyłącznie w wybranych salonach kosmetycznych i aptekach. Wszystkie preparaty, których w ofercie jest ponad 50, podzielono na trzy linie: Gehwol, Gehwol Med i Gehwol Fusskraft. Obok produktów przeznaczonych do pielęgnacji stóp, marka proponuje także specjalistyczne ortezy z żelu polimerowego, a także kosmetyki do pielęgnacji rąk – Gerlasan i twarzy – Gerlavit.
Do najpopularniejszych produktów marki Gehwol w Polsce należą: krem silnie nawilżający Med Lipidro Krem, maść Med Schrunden, sól lawendowa Fuβbad, krem do zrogowaciałej skóry Hornhaut Creme zawierający 18% mocznika i proteiny jedwabiu, a także lotion antyperspiracyjny do pocących się stóp Med Antyperspirant.

A to już wiesz?  29 października Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy