Zdrowie

Urazy sportowe bywają groźniejsze niż myślisz!

Urazy sportowe bywają groźniejsze niż myślisz! Czy jesteś sportowcem, czy tylko raz na jakiś czas lubisz zażyć nieco aktywności fizycznej ? nie ma znaczenia. Urazy

Urazy sportowe bywają groźniejsze niż myślisz!
Czy jesteś sportowcem, czy tylko raz na jakiś czas lubisz zażyć nieco aktywności fizycznej ? nie ma znaczenia. Urazy sportowe mogą przydarzyć się wszystkim z nas i każdy, kto jakiegoś z nich doświadczył wie, jak groźne w skutkach i trudne do wyleczenia są te schorzenia.
Dzisiejsza medycyna, a przede wszystkim ortopedia oferują wiele nowoczesnych metod leczenia urazów spowodowanych przeciążeniami podczas sportu, czy kontuzjami. Jak się okazuje, z biegiem lat sposoby postępowania w takich sytuacjach zmierzają ku naturalności, ku czerpaniu z organizmu ludzkiego jego własnych zdolności regeneracyjnych. Przyjrzyjmy się kilku urazom i metodom ich leczenia.

Łokieć tenisisty
Inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ? zespół bólowy tkanek miękkich położonych bocznie w stosunku do stawu łokciowego, pochodzący najczęściej z uszkodzonego przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców, który przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Bardzo popularne w dzisiejszych czasach schorzenie. Występuje zwykle przy długotrwałym praktykowaniu tej samej czynności polegającej na wykonywaniu naprzemiennych ruchów prostowania i odwracania nadgarstka. Mogą to być na przykład: używanie śrubokręta, czy wybijanie piłki rakietą tenisową, skąd potoczna nazwa schorzenia. Leczenie jest dość proste, zwykle wystarcza odpoczynek i leki przeciwzapalne. Niekiedy jednak, przy cięższych przeciążeniach konieczne jest wprowadzenie rehabilitacji w postaci masaży, ultradźwięków i zimnych okładów.
Dodatkowo istnieje możliwość leczenia tego typu schorzeń osoczem bogatopłytkowym. Jest to substancja uzyskiwana z własnej krwi pacjenta. Zawiera komórki i czynniki wzrostu, które pobudzają tkanki do regeneracji. Wielu znanych sportowców korzysta z tej metody, np. Tiger Woods, Kobe Bryant, a także cały klub FC Barcelona.
– Liczne prace wykazały, że zastosowanie zabiegów polegających na bezbolesnych iniekcjach z osocza bogatopłytkowego nie tylko leczy objawy choroby, ale również stymuluje naprawę chorych tkanek, przez co zapobiega nawrotom choroby – mówi profesor Paweł Surowiak, z Instytutu Dermamed we Wrocławiu.

A to już wiesz?  Kiedy złapie nas przeziębienie

Łokieć golfisty
Innymi słowy zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej ? zespół bólowy tkanek miękkich położonych przyśrodkowo w stosunku do stawu łokciowego, związany najczęściej z uszkodzeniem przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Najczęstszą przyczyną powstania choroby są powtarzające się mikrourazy, jak nadmierne wykonywanie ruchów nadgarstkiem wbrew oporowi, jak np. gra w golfa, czy rzucanie piłką. Objawami są przede wszystkim silny ból przy zginaniu nadgarstka, a także przy tak prozaicznych czynnościach jak podanie dłoni na przywitanie.
Leczenie przeprowadza się zgodnie z protokołem PRICEMM, który jest powszechnie stosowany i uznany przez środowisko ortopedyczne. W zależności od natężenia objawów bólowych stosuje się odpowiednie elementy schematu:
P ? rotection (łuska, stabilizator)
R ? est (odpoczynek)
I ? ce (chłodzenie)
C ? ompression (opatrunek uciskowo-modelujący)
E ? levation (ułożenie przeciwobrzękowe)
M ? edication (farmakoterapia objawowa)
M ? obilisation (jak najwcześniejszy ruch)

Od niedawna spopularyzowane osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre efekty terapeutyczne przy tym stanie chorobowym, a iniekcje są bezbolesne.
Przeciążenie ścięgna Achillesa
Schorzenie to, związane przede wszystkim ze sportem, występuje najczęściej przy przeciążeniach takich jak za szybki lub za długi, a także naprzemienny w górę i w dół bieg. W przypadku aktywności fizycznej po długiej przerwie nawet zbyt nadmierny marsz może być powodem urazu.
Dotychczas leczenie polegało na rezygnacji z użytkowania stopy i łydki, jednak w ostatnich latach prym wiodą zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym, które w bezbolesny sposób regenerują przeciążone ścięgno.
– Pamiętajmy, że ogromne znaczenia ma to, w co obuwamy nasze stopy. Za duże, za małe, bez amortyzacji, zużyte buty wyrzućmy, jeśli nie chcemy mieć problemów ze ścięgnem Achillesa. ? radzi profesor Paweł Surowiak.

Zespół cieśni nadgarstka
Inaczej stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Polega on na wytworzeniu się obrzęku zapalnego wokół nerwu i tkanek go otaczających. Ucisk nerwu doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, a to dodatkowo nasila dolegliwości.
Do najczęstszych objawów należą:
? mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka
? mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
? zanik mięśni kłębu
? dodatni objaw Tinela (pukanie w nerw pośrodkowy na wysokości kanału nadgarstka powoduje parestezje w obrębie palców unerwionych czuciowo przez nerw pośrodkowy)
? dodatni objaw Phalena (nasilenie parestezji po kilku-kilkudziesięciu sekundach utrzymywania zgięcia stawu promieniowo-nadgarstkowego).
? osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów
? utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść
? wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów
Objawy nasilają się w nocy, nie rzadko budząc chorego. W początkowej fazie choroby ulgę przynosi opuszczenie ręki w dół, np. na podłogę. Osoby z tym schorzeniem często ignorują odczuwane dolegliwości przypisując je nieprawidłowej pozycji podczas snu. Przyczyną schorzenia jest nadmierne użytkowanie nadgarstków lub trzymanie ich długotrwale w nieprawidłowej pozycji. Na wystąpienie choroby najbardziej narażone są osoby pracujące przy komputerze, malarze i tapeciarze, a także tancerze dużo pracujący rękoma.
– Zwykle rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, dlatego leczeniem zalecanym przez większość lekarzy jest operacyjne przecięcie troczka zginaczy i odbarczenie nerwu. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym – tłumaczy profesor Paweł Surowiak.
Urazów spowodowanych zarówno sportem, jak i nieodpowiednim użytkowaniem niektórych części naszego ciała, jest wiele. Każdy z nich bolesny i uciążliwy. Mimo, iż metod leczenia w dzisiejszych czasach jest wiele uważajmy na siebie i nie przeciążajmy organizmów za nadto, aby nie narażać się na niepotrzebny dyskomfort.

A to już wiesz?  3 sposoby na pozbycie się cellulitu i jędrną skórę.

O Instytucie DermaMed:
Instytut DermaMed powstał z myślą o stworzeniu najwyższej klasy ośrodka medycyny estetycznej. Interdyscyplinarny ośrodek skupiający specjalistów z dziedzin takich jak medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna, chirurgia onkologiczna, ortopedia, chirurgia, fizjoterapia, kosmetologia i dietetyka zapewnia najwyższej jakości usługi związane z urodą, sylwetką oraz profilaktyką i zwalczaniem objawów starzenia. Instytut DermaMed oferuje kompletny panel zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz zabiegi z użyciem najnowocześniejszych urządzeń medycznych i laserów. W celu zapewnienia pełnego panelu usług proponuje również zabiegi z zakresu onkoplastyki. Centrum leczenia cellulitu to nie tylko najlepsze urządzenia z platformy Vela, ale również kompletna diagnostyka, leczenie drenujące i dietetyka. Instytut Dermamed jako pierwszy ośrodek w Polsce wprowadził do swojej oferty rewolucyjną metodę liposukcji – liposelekcję VASER. Jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku i jeden z pierwszych w Polsce wprowadził bezoperacyjną alternatywę liposukcji – lipolizę iniekcyjną. Uczestniczy także we wprowadzaniu na polski rynek medycyny estetycznej takich metod jak: Radiesse, Atlean, Lipoxome, przeszczepy własnych komórek skóry, Méthode Cellesthic, Methode Celljeunesse, lifting Ellipse Intense, bezoperacyjna rekonstrukcja piersi po oszczędzających zabiegach onkologicznych Macrolane itd. Instytut DermaMed to również szkolenia dla lekarzy, badania naukowe i liczne publikacje. Prof. Paweł Surowiak z Instytutu DermaMed jest Członkiem Założycielem i Członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wykładowcą Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL. Jest również redaktorem naukowym następujących książek: “Atlas zabiegów z użyciem wypełniaczy w medycynie estetycznej” oraz “Atlas zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej” i poradników dla pacjenta: Toksyna botulinowa w kosmetyce. Poradnik dla pacjentów, Wypełniacze w medycynie estetycznej. Poradnik dla pacjentów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy