Wiadomości branżowe

W najbliższy weekend Mobilny Gabinet Zdrowych Zatok odwiedzi Gliwice

Wszystkich mieszkańców zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne Od piątku do niedzieli: 17 – 19 stycznia mieszkańcy Gliwic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych oraz badania nowoczesną metodą termowizyjną w ramach XII edycji ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”. Mobilny Gabinet Zdrowych Zatok będzie czekał na

Wszystkich mieszkańców zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne


Od piątku do niedzieli: 17 ? 19 stycznia mieszkańcy Gliwic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych oraz badania nowoczesną metodą termowizyjną w ramach XII edycji ogólnopolskiej kampanii ?Zdrowe Zatoki?. Mobilny Gabinet Zdrowych Zatok będzie czekał na wszystkich chętnych w centrum handlowym Europa Centralna przy ulicy Pszczyńskiej 315. Gabinet będzie czynny w piątek: 12:00 ? 21:00, w sobotę: 10:00 ? 21:00 oraz w niedzielę: 10:00 ? 19:00.
 

OBJAWY, KTÓRYCH NIE NALEŻY BAGATELIZOWAĆ

W tegorocznej edycji szczególny nacisk zostanie położony na edukację związaną z umiejętnym rozpoznawaniem pierwszych objawów, które mogą świadczyć o zapaleniu zatok, jak np. katar, zatkany nos, ból w okolicy zatok przynosowych czy utrata węchu. Dolegliwości te, nieleczone lub bagatelizowane mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Wiedza na temat pierwszych symptomów zapalenia zatok jest więc niezwykle ważna. Pozwala ona na szybkie rozpoznanie choroby, rozpoczęcie leczenia i co najważniejsze, uniknięcie niebezpiecznych komplikacjizwiązanych z przejściem procesu zapalnego do tkanek okolicznych.

 

? W najbliższy weekend warto znaleźć chwilę, aby zadbać o swoje zatoki. Badania, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców Gliwic i okolic pozwolą na szybką diagnozę ? mówi Katarzyna Pietrzak, z USP Zdrowie ? W ramach wizyty w Mobilnym Gabinecie Zdrowych Zatok oferujemy Państwu: bezpłatną konsultację ze specjalistą laryngologiem, unikatową możliwość badania nowoczesną kamerą termowizyjną, a także w razie wykrycia niepokojących zmian, skierowanie na dalsze bezpłatne konsultacje laryngologiczne.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

 

Aby wyniki były dokładne, przed badaniem w ramach Gabinetu Zdrowych Zatok należy:

 

  • Zdjąć ubranie wierzchnie, a także czapkę i szalik
  • Zaadaptować się do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiono gabinet
  • Przed badaniem nie należy dotykać twarzy (ręce zazwyczaj są chłodniejsze i mogą ochłodzić skórę twarzy).

 

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

 

  • Pacjent wypełnia ankietę informacyjną dla lekarza
  • Specjalista wykonuje zdjęcie termowizyjne. Komputerowy system analizy obrazów pozwala na przedstawienie wyników badania w formie tekstowej lub graficznej. Badanie termowizyjne jest bezbolesne oraz nieinwazyjne (przebiega bezdotykowo) i polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo. Badanie termowizyjne jest badaniem pomocniczym i nie zastąpi innych badań obrazowych, jednak z uwagi na szybkość wykonania
    i nieinwazyjny charakter może być wykorzystywane jako badanie przesiewowe.
  • Następnie, w ramach Gabinetu Zdrowe Zatoki pacjent jest kierowany na konsultacje z lekarzem specjalistą, który interpretuje zdjęcie i stawia diagnozę. Dodatkowym elementem diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu. Badanie polega na identyfikacji różnych substancji zapachowych i może być wykorzystywane w diagnostyce i ocenie terapii ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

 

O AKCJI

Kampania ?Zdrowe Zatoki?, pod patronatem marki Ibuprom Zatoki, jest realizowana od 2003 roku. Od początku kampanii, z bezpłatnych badań termowizyjnych i konsultacji laryngologicznych skorzystało ponad 83.000 osób.

Celem akcji jest podniesienie świadomości Polaków na temat specyfiki zapalenia zatok przynosowych i metod jego rozpoznawania, zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań profilaktycznych oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Jest to jedyna kampania, która tak wnikliwie porusza zagadnienia związane z problemami bólów i zapalenia zatok. Szczegółowe informacje o samym badaniu i o akcji są dostępne na stronie internetowej: http://www.zdrowezatoki.pl/

Nad merytorycznym przebiegiem kampanii czuwa Rada Programowa, którą tworzą prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologicznej WIM CSK MON w Warszawie, dr n. med. Piotr Rapiejko specjalista otolaryngolog. Konsultacje w zakresie badań termowizyjnych prowadziła prof. dr. hab. med. Anna Jung, prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie.

Źródło Zdrowe Zatoki. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy