Wiadomości

Nadchodzi czas kontrolowania infekcji wśród dzikich zwierząt

Nadchodzi czas kontrolowania infekcji wśród dzikich zwierząt

[Data: 2009-10-09]

Choroby przenoszone z dzikich zwierząt na człowieka wpływają od lat na życie wielu ludzi. Jakie jednak podjęto działania, aby zaradzić temu nabrzmiewającemu problemowi? Z pomocą środków unijnych grupa naukowców opracowuje paneuropejski system nadzoru, który będzie mieć baczenie na infekcje pojawiające się wśród dzikich zwierząt. W ostatecznym rozrachunku innowacja ta przyniesie korzyści zarówno społeczeństwu, jak i inwentarzowi żywemu.

Projekt WILDTECH (Nowatorskie technologie nadzoru nad nowymi i powracającymi infekcjami dzikich zwierząt) otrzymał 6 mln EUR z tematu “Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia” Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Konsorcjum kierowane przez Uniwersytet w Nottingham, Wlk. Brytania, w którego skład wchodzi 13 członków, twierdzi, że w ramach projektu WILDTECH opracowywane jest narzędzie, które pomoże sektorowi opieki zdrowotnej prognozować zagrożenia chorobowe ze strony dzikich zwierząt i zarządzać nimi. System oceni również zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych.

Ostatnie dane wskazują, że 61% znanych patogenów ma charakter zoonotyczny (choroby przenoszone ze zwierząt na człowieka). Jednakże dostępnych jest zbyt mało informacji, abyśmy mogli dowiedzieć się, w jakim stopniu te choroby są rozpowszechnione wśród dzikich zwierząt. Partnerzy projektu dążą również do zbadania, w jaki sposób choroby te są przenoszone na ludzi (i jak się dalej rozwijają).

“Zważywszy na fakt, że znaczna część patogenów może zarażać wiele gatunków zwierząt i przechodzić ze zwierząt na człowieka, nie jest zaskoczeniem, że 75% wszystkich chorób, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat pochodzi od dzikich zwierząt” – wyjaśnia profesor Richard Lea z Wydziału Medycyny i Nauki Weterynaryjnej Uniwersytetu w Nottingham. “Pomimo tej alarmującej sytuacji, nadzór nad chorobami zakaźnymi pozostawia wiele do życzenia” – dodaje.

“Zmiany klimatu, wylesianie, zanieczyszczenia, ewolucja patogenów oraz szybkie przemieszczanie się po świecie ludzi, zwierząt i produktów zwierzęcych naraża wszystkich ludzi na zwiększone ryzyko poważnych zmian epidemiologicznych w istniejących i pojawiających się nowych zoonozach dzikich zwierząt.”

Ze swej strony dr Lisa Yon, wykładowca na Uniwersytecie w Nottingham, stwierdza: “Nie ma wątpliwości, że potrzebna jest wspólna strategia ponadnarodowa, aby zwalczać owo zwiększone zagrożenie, jakie dla dobrobytu człowieka i zwierząt stanowią nowe i pojawiające się patogeny. Musimy być świadomi każdego potencjalnego zagrożenia – od ostatnio pojawiających się chorób takich jak ptasia czy świńska grypa po zmieniającą się dystrybucję wirusa choroby niebieskiego języka.”

Dwunastu europejskich partnerów WILDTECH pochodzi z Chorwacji, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Szwecji i Wlk. Brytanii, a wśród nich znaleźli się przedstawiciele środowisk akademickich oraz przemysłowych. Dołączył do nich partner zagraniczny – Uniwersytet Saskatchewan z Kanady.

Zakończenie projektu WILDTECH, który rozpoczął się w lipcu 2009, zaplanowano na rok 2012. Partnerzy zainicjowali również współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt i agencjami rządowymi. Celem jest stworzenie systemu, który funkcjonuje na skalę światową.

“Kluczem do sukcesu tego ważnego projektu jest opracowanie szybkich i precyzyjnych systemów, które będą nowatorskie i znajdą zastosowane do szerokiego spektrum chorób oraz gatunków zwierząt będących żywicielami tychże” – mówi profesor Duncan Hannant ze Sterilizer Validation & Monitoring Specialists w Wlk. Brytanii, partner WILDTECH.

Więcej informacji:

Uniwersytet w Nottingham:
http://www.nottingham.ac.uk/

Teksty pokrewne: 29507, 31235, 31326

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Uniwersytet w Nottingham
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od Uniwersytetu w Nottingham
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Ocena; Prognozy; Opieka zdrowotna/służby zdrowia ; Informacje, media; Innowacja, transfer technologii; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe; Weterynaria i nauki o zwierzętach

RCN: 31342

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aby   #cych   #dr scott   #FAO   #h5n1   #informacja   #procent   #ptaki   #ptasia grypa