Grypa

Rodzaje wirusa grypy

Rodzaje wirusa grypy Główne rodzaje wirusa grypy: * wirus grypy A (chorują ludzie i inne ssaki (np. świnia) oraz ptaki) * wirus grypy B (chorują

Rodzaje wirusa grypy

Główne rodzaje wirusa grypy:

* wirus grypy A (chorują ludzie i inne ssaki (np. świnia) oraz ptaki)

* wirus grypy B (chorują tylko ludzie)

* wirus grypy C (chorują tylko ludzie)

Rodzaj A najczęściej powoduje epidemie i pandemie. Jest to możliwe dzięki zdolności tego wirusa do podlegania skokom antygenowym. Wirus potrafi relatywnie szybko zmieniać strukturę białkową swojej otoczki, dzięki czemu przeciwciała osób, które już raz chorowały na grypę nie są w stanie rozpoznać nowego szczepu wirusa jako zagrożenia. Wirusy z rodzajów B i C zdolne są wyłącznie do przesunięcia antygenowego, co nie pozwala im na tak łatwe zmylenie mechanizmów odpornościowych zwierząt.

Wśród wirusów rodzaju A można dokonać dalszej klasyfikacji w oparciu o typy białek tworzących otoczkę białkową (hemaglutynina HA lub H) oraz neuraminidazy (NA lub N). Białka te są niezbędne do poprawnego rozwoju wirusa. Wyróżniono 16 podtypów H oraz 9 podtypów N w rodzaju A. Rodzaj B ma tylko po jednym podtypie. Obecnie najpowszechniejsze są szczepy wirusa oznaczone jako H1N1 oraz H3N2. Poszczególne szczepy oznacza się określając rodzaj, miejsce wyizolowania zarazka, numer próbki, rok oraz typ hemaglutyniny i neuramidazy np. A/Moscow/10/99 (H3N2) czy B/Hong Kong/330/2001.

Grypa, która bardzo szybko się rozprzestrzenia oraz powoduje epidemie czy pandemie, a chorzy nie reagują na leczenie, nazywana jest supergrypą. Nie jest to jednak określenie stosowane w medycynie.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#rodzaje grypy #grypa rodzaje #RODZAJE WIRUSOW

A to już wiesz?  5 niedopuszczalnych błędów przy zażywaniu antybiotyków

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy