Wiadomości

Unijny projekt przetwarzania gridowego daje nowe nadzieje w walce przeciwko ptasiej grypie

Unijny projekt przetwarzania gridowego daje nowe nadzieje w walce przeciwko ptasiej grypie [Data: 2007-10-11] Zespół europejskich i azjatyckich naukowców przypuścił kolejny atak na śmiercionośny wirus

Unijny projekt przetwarzania gridowego daje nowe nadzieje w walce przeciwko ptasiej grypie

[Data: 2007-10-11]

Zespół europejskich i azjatyckich naukowców przypuścił kolejny atak na śmiercionośny wirus ptasiej grypy, wykorzystując połączoną moc ponad 40 000 komputerów w 45 krajach, aby przyspieszyć tempo opracowywania leku przeciwwirusowego.

Finansowany przez UE projekt “Uruchomienie sieci gridowych dla e-nauki” (EGEE) to siatka obliczeniowa, która łączy zwykłe komputery osobiste, aby stworzyć ogromny superkomputer na potrzeby analizowania potencjału ponad 500 000 molekuł lekopodobnych.

Równolegle do tych działań Uniwersytet w Pekinie w Chinach ogłosił nowe dane wskazujące, że wirus ptasiej grypy H5N1 może przenikać przez łożysko ciężarnych kobiet do nienarodzonego płodu i atakować organy inne niż płuca u dorosłych.

Umiejętność szybkiego reagowania na każdy wybuch pandemii wirusa ma podstawowe znaczenie dla opanowania sytuacji.

Zdaniem dr Ying-Ta Wu, biologa z ośrodka badań nad genomiką Akademii Sinica, gridy obliczeniowe takie jak EGEE są najszybszym i najtańszym sposobem na opracowanie nowych próbek leków.

– Wykorzystujemy EGEE do poszukiwań nowych molekuł, które mogą hamować aktywność wirusa grypy – wyjaśnił dr Ying-Ta Wu. – W wyniku wcześniejszych działań z wykorzystaniem gridu EGEE odkryliśmy około 200 molekuł mających potencjał, by posłużyć jako leki przeciwko ptasiej grypie.

Grid obliczeniowy EGEE zasila oprogramowanie do opracowywania leków, które umożliwia naukowcom obliczanie prawdopodobieństwa łączenia się lekopodobnej molekuły z aktywnymi obszarami wirusa, powodując zahamowanie jego działania. Dzięki wynikom badań in silico naukowcy mogą przewidzieć, które związki najefektywniej unieszkodliwią wirusa. Tempo odkrywania nowych wydajnych inhibitorów staje się szybsze, ponieważ minimalizuje się wykorzystanie nieproduktywnego podejścia prób i błędów stosowanego w laboratoriach.

– Grypa azjatycka dalej stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi na świecie i jesteśmy w pełni świadomi, że każda pandemia może szybko rozprzestrzenić się w całej Europie – powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. – Jestem bardzo zadowolona, że europejski projekt EGEE znalazł tak ważne zastosowanie dla komputerowej technologii gridowej, jak przyspieszanie opracowywania leków przeciwko lekceważonym i pojawiającym się chorobom. Współpraca pomiędzy Europą i Azją jest konieczna, jeżeli mamy zwalczać światowe zagrożenia dla zdrowia publicznego.

A to już wiesz?  Jesienna apteczka, czas zadbać o odporność. Nowy Plusssz Cool

Ulf Dahlsten, dyrektor ds. powstających technologii i infrastruktur w DG ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Komisji Europejskiej w swoim przemówieniu na tegorocznej konferencji EGEE posłużył się przykładem sukcesu EGEE na polu walki z ptasią grypą, aby ukazać potencjalny wkład e-infrastruktur w naukę. – Gridy komputerowe osiągnęły wzrost produktywności o ponad 6 000% w identyfikowaniu potencjalnych nowych leków – powiedział.

– Za pomocą gridu EGEE przebadano już 300 000 molekuł. Spośród nich wyodrębniono 123 potencjalne inhibitory, z których siedem okazało się działać jak inhibitory w badaniach laboratoryjnych in vitro. Jest to 6-procentowy wskaźnik skuteczności, podczas gdy klasyczne metody opracowywania leków dają wartości oscylujące wokół 0,1 procenta – dodał Ulf Dahlsten.

Więcej informacji na stronie internetowej:
http://www.eu-egee.org/

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Enabling Grids for E-sciencE (EGEE)
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji z projektu “Uruchomienie sieci gridowych dla e-nauki” (EGEE)
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 28499

źródło CORDIS Urząd Publikacji EU

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy