Wiadomości branżowe

Pierwszy milion

Iwona Szczygieł z Zawiercia – założycielka i szefowa firmy IL-TEX będzie bohaterką najbliższego programu z cyklu Pierwszy Milion w TVP Info. Program pokazuje się na antenie od początku października w każdą niedzielę o godz. 14 i

Iwona Szczygieł z Zawiercia – założycielka i szefowa firmy IL-TEX będzie bohaterką najbliższego programu z cyklu Pierwszy Milion w TVP Info. Program pokazuje się na antenie od początku października w każdą niedzielę o godz. 14 i przedstawia sylwetki przedsiębiorców, którzy odnieśli zawodowy oraz finansowy sukces.

Prowadzący Jacek Pawlewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy źródłem powodzenia w interesach jest dobry pomysł, wyczucie rynku, talent, szczęście, a może zwykły upór i pracowitość? Czy droga do pierwszego miliona bywa prosta, czy też okupiona jest kompromisami, pasmem przeszkód i wyrzeczeniami?

Każdy z bohaterów Pierwszego Miliona ma zapewne na to swoją receptę. Według Iwony Szczygieł przepis na sukces to pasja i ciężka praca. W tych samych proporcjach. Do tego szczypta intuicji, szczęścia lub sprzyjających okoliczności.

Nawet jeśli czasami sprawami zawodowymi rządzi przypadek, trzeba umieć dostrzec nadarzającą się szansę i optymistycznie patrzeć w przyszłość – mówi Iwona Szczygieł.

I rzeczywiście, gdy kilkanaście lat temu dostrzegła tę okazję, zaryzykowała, co okazało się strzałem w  dziesiątkę. Z niewielkiej rodzinnej firmy, szyjącej kołdry i pościel na stole w kuchni, IL-TEX przekształcił się w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, zatrudniające obecnie 70 osób (Zawiercie i okolice to jeden z regionów Polski, w którym bezrobocie osiąga wysoki pułap), z przychodem na poziomie 7,5 mln zł (dane za 2007 r.) i perspektywą budowy nowej siedziby. Dziś IL-TEX może pochwalić się silną pozycją na rynku tekstylnym, jego wyroby są dostępne w Austrii, Włoszech, Holandii, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Zalety oraz jakość Misia Iltusia (śpiworka-zabawki, jednego z produktów firmy) doceniła także firma ze Stanów Zjednoczonych i nawiązała współpracę. Kilkunastoletnia praca, dbałość o jakość produktów, zwiększanie potencjału firmy oraz stały rozwój dostrzegła kapituła programu “Gazele Biznesu” – rankingu prowadzonego przez dziennik “Puls Biznesu”. Założycielka IL-TEXu odebrała tę prestiżową nagrodę w grudniu 2007 r.

Iwona Szczygieł jeszcze na początku lat 90. nie podejrzewała, że za dwie dekady stanie się właścicielką jednej z największych firm szwalniczych w Polsce. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, z wykształcenia pedagog specjalizujący się w nauczaniu początkowym, przez pierwsze lata pracy zawodowej uczyła zerówkowiczów w przedszkolu w rodzinnym Zawierciu. Zmiany w polskiej gospodarce przyniosły najpierw bezrobocie, które dotknęło panią Iwonę bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, ale jednocześnie otworzyły nowe perspektywy. Praca przedstawiciela handlowego niemieckiej firmy dała jej niezbędny know how i znajomość branży pościelowej. Od tego był krok do decyzji o założeniu własnego biznesu.

Ekipa realizująca program Pierwszy Milion spędziła w Zawierciu dwa dni: odwiedziła siedzibę IL-TEXu, dom właścicielki, spotkała się z jej znajomymi, współpracownikami, poprosiła o opinię ekspertów z branży tekstylnej. Prócz pasji do pracy, Iwona Szczygieł pokaże na ekranie jeszcze inną swoją pasję – jazdę na motocyklu. W 2005 r. wraz z mężem przejechała na motorze wzdłuż i wszerz całą Chorwację, a w czasie nagrywania programu upadkiem – na szczęście niegroźnym – „ochrzciła” swój nowiutki prezent od męża – motocykl Harley-Davidson.

Zapraszamy do TVP Info w najbliższą niedzielę, 26 października, o godz. 14. A kto nie będzie miał okazji zasiąść wtedy przed telewizorem, może to nadrobić późnym wieczorem w poniedziałek, kiedy wyemitowana zostanie powtórka programu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy